Egy kis történelem
A települések életében mindig nagy jelentőséggel bírtak a harangok. Legfontosabb funkciójuk a szentmisére, az istentiszteletre való hívás volt, a félrevert hangjuk jelezte a tűzvészt, a vihart, az árvizet és a halálesetet, de a pápaválasztás megtörténtét is. Magyarország legrégebben előkerült harangjával a XI. században Csolnok községben harangoztak.
Dr Udvardy György érsek és Tál Zoltán plébános és a meghívott vendégek a három harang mögött
Hazánkban jelenleg egy harangöntő műhelyben öntenek harangot a Pest vármegyében lévő Őrbottyánban. Bizonyára sokan hallgatják a déli harangszót, amikor számtalanszor elhangzik, hogy Szlezák László aranykoszorús mester műhelyében öntötték az éppen megkonduló harangot. Szlezák László (1870-1953) 1911-től öntötte a harangokat a saját műhelyében. 1928-ban kiérdemelte az aranykoszorús mester címet. Az ő műhelyében készült az első világháborúban elrekvirált harangok pótlásának jelentős része, így a tósokberéndi római katolikus templom nagyharangja és lélekharangja is, amelyeket 1930-ban a Szent Imre halálának a 900-ik évfordulója tiszteletére tartott ünnepségek keretében szenteltek fel.
Szlezák László haláláig több, mint 5000 harangot öntött. A második feleségének a gyermekét Gombos Lajost (1928-2011) adaptálta és ő működtette tovább a műhelyt, neki a fia Gombos Miklós, majd jelenleg az unokája Gombos Ferenc viszi tovább a mesterséget, de már az utánpótlás is biztosított a húsz éves ifj. Gombos Ferenc személyében.
A legnagyobb hagang 346,5 kg
Az augusztus 25-én felszentelt harangokat Gombos Ferenc segítségével helyezték lakhelyére, a tósokberéndi római katolikus templom tornyába. Hálásak vagyunk, hiszen a 2022. február 5-én bekövetkezett templomtűz óta némák voltak a harangok.
A három új harang 22% Ón (Sn) és 78% vörösréz (Cu) tartalmú Ón-Bronz.
Az új öntésű harangok felirata, jellemzői:
A nagyharang 336 kg. ISTEN DICSŐSÉGÉRE SZENT IMRE TISZTELETÉRE ÖNTETTEK ENGEM A TÓSOKBERENDI HÍVEK A TŰZVÉSZBEN MEGSEMMISÜLT HARANG PÓTLÁSÁRA GOMBOS FERENC MŰHELYÉBEN ŐRBOTTYÁNBAN TÓSOKBEREND 2024
A kisharang 167 kg. ISTEN DICSŐSÉGÉRE SZENT FLÓRIÁN TISZTELETÉRE ÖNTETTEK ENGEM, A TŰZVÉSZBEN MEGSEMMISÜLT HARANG PÓTLÁSÁRA A TÓSOKBERENDI HÍVEK GOMBOS FERENC MŰHELYÉBEN ŐRBOTTYÁNBAN TÓSOKBEREND 2024
A lélekharang. 56 kg. ISTEN DICSŐSÉGÉRE A SZENT KERESZT TISZTELETÉRE ÖNTETTEK ENGEM A TÓSOKBERENDI HÍVEK A TŰZVÉSZBEN MEGSEMMISÜLT HARANG PÓTLÁSÁRA GOMBOS FERENC MŰHELYÉBEN ŐRBOTTYÁNBAN TÓSOKBEREND 2024
A harang utazása végső helyére, a templom tornyába
Köszönöm Gombos Ferencnek, aki több alkalommal készségesen tájékoztatott az öntéssel kapcsolatban.
Őrizzük meg a régi megsérült harangok szép feliratát és jellemzőit is! A feliratokat Tilhof Endre és Kundermann Jenő vizsgálta és örökítette meg az utókor számára 2000-ben.
A nagyharang súlya: 346.5 kg.
„Szent Imre 900. jubileuma emlékére készíttette a tósokberéndi római katolikus hitközség, 1930.”
„Öntötte Szlezák László harangöntő, Magyarország aranykoszorús mestere, Budapesten”
A lélekharang súlya: 75-80 kg.
„Szent László király könyörögj érettünk! Tósokberénd, 1930.” „Öntötte Szlezák László harangöntő, Magyarország aranykoszorús mestere, Budapesten”
A kisharang (ezt nem rekvirálták) súlya: 171.9 kg.
Latin feliratok szabad fordításban:
Jőjj Szent József, légy támaszunk, amikor a halálunk elkövetkezik.
Flórián kegyelme őrizzen titeket tűzvésztől s más bajoktól.
SEBASTIAN HOLZBACH GOSS MICH IN RAAB
(Öntött engem Holzbach Sebestyén Győrben) 1774-1775-ben.
Következő feladat: méltó helyet találni a fenti, történelmi jelentőségű három megrepedt harangnak.
Megjegyzés:
Rekvirálás: Hatósági úton a hadsereg számára igénybe vesz.
Jelen esetben beolvasztották és ágyút öntöttek belőle
.
A harangöntővel Gombos Ferenccel e sorok írója