Jövőre lesz húsz éve, hogy a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére első alkalommal megrendezték a Magyar Népmese Napját a nagy mesemondónk, mesegyűjtőnk Benedek Elek (1859-1929) születésnapján szeptember 30-án.
Vér Zsoltné Erika szervezésében együtt ünnepelt az óvoda. Németh Noémi kedves dalokat adott elő
A tósokberéndi Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola és Óvoda apróságai is nagyon várták már ezt a napot 2024-ben. Ugyan, mondhatnánk, hogy ők abban a korban vannak, hogy nekik minden napjuk mese és a mese körül forog, de mégis ez a nap különleges volt a számukra, hiszen a négy csoport közös programjával kezdődött a napjuk, amikor Vér Zsoltné Erika, a program szervezője megemlékezett Benedek Elekről és közös játékra hívta az apróságokat. Majd négy nagymama korú tósokberéndi mesemondó látogatta meg a csoportokat.
A szervező és a mesmondók György Józsefné, Csendes Róbertné, Horváth Istvánné, Ősi Györgyné
Szokatlan volt számukra, hogy az óvónénik helyett az ismeretlen Teri, Ági, Piroska és Évi néni vette kezébe a saját mesekönyvét és mesélte a gyermekkora kedves meséjét. Ugyanakkor élmény is volt, hiszen a generációk közelebb kerültek egymáshoz itt az új óvodában Tósokberénden. Az Öreg néne őzikéje, Az okos leány, A kakas és a pipe, A kismalac és a farkasok című mesék tették emlékezetessé a gyerekek napját. Mellette Weöres Sándor ritmusos költeményeiből hangzott el néhány. Petőfi Sándor Arany Lacinak című verse színesítette az eseményt. Azt is megtudták az apróságok, hogy honnan ered Tósok illetve Tósokberénd neve a mesében. A mesemondók nem mentek üres kézzel a gyerekek közé. Meséskönyvekkel, ajándék cukorkákkal, kifestőkkel tették szebbé a napot. Szinte észre sem vették és már lepergett a mesemondó idő.
Az intézmény igazgatója Rieder András is részt vett az eseményen.
Nagy élmény volt a felnőttnek és a gyermeknek egyaránt. Köszönjük a szervezőknek, az óvoda, az intézmény vezetőinek, akik megteremtették a feltételeket, arra, hogy méltó módon megemlékezzen a közösség a magyar népmeséről, Benedek Elekről. Kívánjuk, hogy a népmese hozzájáruljon az apróságok fejlődéséhez, igaz felnőtté válásukhoz.
Kiegészítés:
A népmese a szóbeli költészet legnagyobb műfajcsoportjának egyike, évszázadok során létrejött és alakult történet, aminek mondanivalója valami általános, örök érvényű igazság. Magába foglalja többek között az állat-, mágikus mesét, a valódi mesét, a bolond-, tréfás mesét, a legendát…(wikipedia nyomán)