Elérkezett a télkezdő férfi névnap, András napja. Számomra nagyon kedves név: apukám neve. Talán ezért is különösen figyeltem az ilyenkor elterjedt népszokásokat, amelyek többsége a párválasztással, az időjóslással kapcsolatos.
Vajon melyek azok a praktikák, amelyekből a hagyományőrző, a néprajz iránt érdeklődő mai fiatalok is meríthetnek? Íme néhány közülük:
Párválasztással kapcsolatban:
-Ebédre gombócot főztek ezen a napon a lányok. Cédulákra férfi neveket írtak, majd elrejtették a tésztában. Főzéskor, amelyik gombóc elsőként jött fel a víz tetejére, az abban talált nevű legény lett a jövőbelije a lánynak.
- Ha a lány, akár fondorlattal is ellopott egy férfi gatyát, azt a párnája alá tette András nap éjszakáján, akkor megálmodta, hogy ki lesz a férje.
- November 30-án 13 cédulára neveket írtak. Luca napjáig minden nap kibontottak egyet, amelyik utoljára maradt, az lett a kedvese. Ez a szokás a lányok és a legények körében is elterjedt volt.
- Ha András napkor bőjtöltek a leányzók és a legények, akkor éjszaka megálmodták a leendő párjukat.
Időjóslással összefüggésben:
- Ha András napján esik, akár az eső, akár a hó, akkor az elkövetkezendő 40 napban is esni fog.
- Ha liba alatt nem szakad be a jég, akkor locsogós, sáros lesz a karácsony.
Falusi élet vonatkozásában elterjedt:
- Ezen a napon fejeződtek be az éjszakai mulatozások, a bálok. Éjfélkor beállt a csend és elkezdődött az adventi várakozás időszaka.
- András napkor, újabban e naphoz legközelebb eső hétvégén vette kezdetét a téli időszak legjobban várt munkája, a disznóvágás. Tíz hónapnyi gondos etetés után ekkor vált el, hogy milyen hízót sikerült nevelni a gazdának.
Sajnos a szokások nagy része „kiment a divatból”. Megváltozott az élet. A babonáktól is mentes, felgyorsult világban a fejlődés elnyomja a társas kapcsolatokat, a lelkek egymásra figyelését.
Reményt a civil szerveződések adhatnak, amelyek ugyan nem társadalmi méretekben, de felélesztik a hagyományokat, a kötelékeket.
Szent András, aki a 12 apostól egyike volt, vértanúságot szenvedett. Keresztre feszítették, azóta is András keresztnek nevezik ezt a harántkeresztet.